Rachunek maklerski, czyli podstawowe narzędzie inwestora
Na początek absolutne podstawy, czyli odpowiedź na pytanie, jak w ogóle zacząć inwestować? Załóżmy, że interesują Cię akcje i obligacje. Jesteś na bieżąco z indeksami, czytasz analizy WIG i obserwujesz sytuację gospodarczą w Polsce i na świecie. Żeby kupić swoje pierwsze aktywa (np. obligacje korporacyjne), musisz spełnić trzy warunki:
- być osobą pełnoletnią,
- posiadać dokument tożsamości,
- posiadać rachunek maklerski.
Rachunek jest zatem podstawowym narzędziem, na którym gromadzone są pieniądze (wpłacone w celu zakupu akcji oraz otrzymane w wyniku transakcji) oraz papiery wartościowe. Jak zatem otworzyć takie konto? Możesz osobiście odwiedzić dom maklerski lub założyć rachunek maklerski online, np. na stronie https://michaelstrom.pl/oferta/rachunek-maklerski.
Jednym z etapów otwierania konta jest wypełnienie ankiety MiFID, która pozwala określić Twój profil jako inwestora. Pytania, które tam znajdziesz mogą pozwolić Ci określić swój profil inwestora. Jeśli nie masz w tej dziedzinie doświadczenia, być może zainteresują Cię instrumenty finansowe uznawane za te o niższym stopniu ryzyka – np. obligacje skarbowe.
Przy wyborze oferty konta warto też sprawdzić, ile kosztuje rachunek maklerski. Zazwyczaj przy podpisywaniu umowy znajdziemy opłaty w trzech przypadkach:
- za otwarcie i prowadzenie rachunku,
- prowizję za operacje,
- za dodatkowe usługi.
Działaj rozważnie
Każda forma inwestycji wiąże się z ryzykiem. Jeśli stawiasz pierwsze kroki w świecie rynków finansowych, warto zachować ostrożność i w pierwszej kolejności postawić na edukację. Niektórzy najlepiej uczą się w praktyce, dlatego częstą poradą ekspertów dla początkujących jest stworzenie zdywersyfikowanego portfela inwestycyjnego, dzięki czemu poznasz lepiej dostępne instrumenty finansowe i sprawdzisz, które z nich najlepiej pasują do Twojego stylu inwestowania. Pamiętaj, aby regularnie monitorować swoje inwestycje. To pozwoli Ci w odpowiednim momencie podejmować optymalne decyzje o zainwestowaniu lub wycofaniu własnych środków. Chcesz dowiedzieć się więcej? Kliknij tutaj.
Komentarze (0)