Wieś Krystyna powstała w 1829 roku. Założycielem był hrabia Jakub Potocki, który miał trzy córki: Natalię, Łucję i Krystynę. Natalii podarował dobra ziemskie, które nazwał Natolin, Łucznicę nazwał na cześć córki Łucji, a majątek ofiarowany córce Krystynie nazwał Krystyna. Nazwy tych miejscowości przetrwały do dnia dzisiejszego.

Wyszli do mieszkańców wsi
Nowa organizacja postanowiła nie zamykać się we własnym gronie lecz z wszelkimi inicjatywami wyjść do społeczeństwa. Pierwszą imprezą skierowaną do wszystkich mieszkańców sołectwa był Wieczór Andrzejkowy zorganizowany pod koniec listopada 2019 roku. Nie obyło się bez andrzejkowych wróżb, zabawy tanecznej i poczęstunku, który przygotowały panie. Nie zapomina się również o najmłodszych mieszkańcach. Znaczącym przedsięwzięciem są organizowane "Dziecięce Bale Karnawałowe". Ponieważ odbiorca jest wymagający, to rodzice stają na przysłowiowych głowach, aby przygotować dla swoich pociech stroje, interesujące gry, zabawy i niespodzianki. Kiedy zmęczone maluchy wracają do domów, starsze pokolenie wychodzi na parkiet, i wówczas zabawa trwa do białego rana.
@@@
Co boskie Bogu...
Koło czynnie uczestniczy w życiu parafii Miętne, do której należy sołectwo Krystyna. Sztandarowym dziełem rąk gospodyń są wieńce wyplatane na dożynki parafialne w Miętnem, które przyciągają wzrok uczestników dożynek. Piękno tych wyrobów zostało zauważone przez lokalne władze. Koło z własnoręcznie zrobionym wieńcem zapraszane jest na dożynki gminne i powiatowe. Inicjatorką tworzenia tego typu sztuki ludowej jest twórczyni rękodzieła Natalia Kędziorek.
-Jesteśmy dumne, że dzieło naszych rąk jest zauważalne w szerszych kręgach społecznych. Wielkim zaskoczeniem było zaproszenie nas z własnoręcznie zrobionym wieńcem, jako reprezentację powiatu, na wojewódzkie dożynki w Bieżuniu, które odbyły się 27 sierpnia 2023 roku. Oprócz wieńca zawieźliśmy także chleb z mąki z tegorocznych zbiorów oraz owoce i warzywa. Jak dla młodego Koła jest to duże wyróżnienie -mówi przewodnicząca Izabela Głowala.
Wzdłuż głównej ulicy, z inicjatywy KG i GW, w poście organizowana jest Droga Krzyżowa, a w październiku różaniec. Wspierają również proboszcza podczas rekolekcji robiąc kanapki dla zgłodniałych i zmęczonych księży, aby wzmóc duchowo i kondycyjnie penitencjarzy. Prawdziwym kunsztem pracy rąk są palmy wielkanocne, robione przez członkinie Koła. Za tak misternie wykonaną pracę często otrzymują nagrody i wyróżnienia na przeglądach i konkursach palm wielkanocnych.
...a co ludzkie ludziom
Działaczki i działacze nie zapominają także o uczcie cielesnej. W pierwszą rocznicę powstania Koła zorganizowano wiejski festyn dla wszystkich mieszkańców. Było ognisko, pieczone kiełbaski, bigos i inne smakołyki. Pamiętano także o urodzinowym torcie. Należy wspomnieć, że również panowie w dużym stopniu przyczyniają się do upiększania wsi. W czynie społecznym zrobili ogrodzenie wokół szkoły podstawowej, a na placu szkolnym boisko do piłki siatkowej. W dniach mistrzostw Europy w piłce nożnej, fani piłki kopanej utworzyli strefę kibica. W tym roku zorganizowano piknik rodzinny "Idziemy na jagody", połączony z potańcówką. Owoce leśne zbierały całe rodziny. Zdolności kulinarne są przeważnie domeną kobiet. Na Festiwalu Kół Gospodyń w Miętnem, w roku 2021 za "Konfiturę z żurawin błotnych", panie otrzymały wyróżnienie. Swoje potrawy prezentują także na Festiwalu Etnograficznym. Za zarobione pieniądze, w 2021 roku Koło zorganizowało wycieczkę do Sandomierza. W tym roku również przymierzają się do zorganizowania wypadu turystyczno-krajoznawczego.
Ponieważ w Krystynie nie ma Ochotniczej Straży Pożarnej, współpraca z OSP w Miętnem przynosi obopólne korzyści. Zarówno jedna organizacja, jak i druga chętnie zapraszają się na imprezy kulturalno-rozrywkowe organizowane przez strażaków i KG i GW. W okresie pandemii koronawirusa, nie zamarła działalność. Panie krawcowe z powierzonych resztek materiału szyły maseczki, które były rozdawane mieszkańcom wsi.
Praca charytatywna zajmuje istotne miejsce w życiu Koła. Część zarobionych pieniędzy przeznaczają dla osób skrzywdzonych przez los, a także dla dzieci z biedniejszych rodzin. Kolejnym celem charytatywnym jest wybudowanie boiska do koszykówki dla najmłodszych mieszkańców wsi.
Mieszkańcy Krystyny widzą i doceniają zaangażowanie Koła Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w życie ich miejscowości. Członkinie i członkowie Koła też niosą pomoc i udzielają się w pracach na rzecz swojego sołectwa.
Komentarze (0)