Od 1 września br. starostwo powiatowe planuje utworzyć Szkołę Branżową II stopnia (technikum) w ZS nr 2 im Tadeusza Kościuszki w Garwolinie. Kierująca tą placówką oświatową Ewa Flaga skierowała w tej sprawie wniosek do starostwa powiatowego. Jak mawia starosta, wniosek jest słuszny, bowiem chęć kontynuowania nauki przez absolwentów Szkoły Branżowej I stopnia (Zasadnicza Szkoła Zawodowa) jest duża.
Nowo uruchomiona szkoła będzie miała dwie klasy. Kucharze będą mogli pogłębić wiedzę w klasie technik żywienia i usług gastronomicznych. Mechanicy i elektromechanicy samochodowi będą kontynuować naukę w klasie mechanik samochodowy, po której otrzymają dyplom technika pojazdów samochodowych. Oprócz przedmiotów ogólnokształcących uczniowie zdobędą także wiedzę z przedmiotów zawodowych. Nauka teoretyczna będzie odbywać się od poniedziałku do środy, a w pozostałe dni przewidziano zajęcia praktyczne i warsztatowe. Nauka trwa dwa lata w systemie stacjonarnym, a absolwent po trzech latach nauki w Szkole Branżowej I stopnia będzie się uczył w sumie pięć lat, jakby uczęszczał do szkoły średniej o profilu technicznym.
- Na wniosek dyrekcji Zespołu Szkół nr 2 w Garwolinie, powiat zamierza uruchomić Branżową Szkołę drugiego stopnia. Uważam, że jest to bardzo dobre poszerzenie oferty edukacyjnej. Przypomnę, że Szkoły Branżowe pierwszego stopnia to są dawniejsze zawodówki, po ukończeniu których młodzież będzie mogła kontynuować naukę w dwuletniej Szkole Branżowej drugiego stopnia. Abiturient otrzymuje tytuł technika, a po zdaniu matury ma przepustkę na studia. Nauka w szkole jest bezpłatna, a uczeń będzie miał wszelkie prawa i obowiązki jak w każdej innej placówce oświatowej w Polsce. Muszę powiedzieć, że baza warsztatowa do praktycznej nauki zawody jest w tej szkole na wysokim poziomie - mówi starosta Mirosław Walicki.
@@@
Zdjęcie poglądowe: Pixabay
Komentarze (0)