W ustawie dotyczącej przyznawania świadczeń dla sołtysów nastąpiły pewne zmiany, dzięki którym więcej osób dostanie dodatek do emerytury. Szczegóły poniżej.
Kiedy uchwała wejdzie w życie, sołtysi będą mogli uzyskać świadczenie już po siedmiu, a nie jak jest teraz, ośmiu latach pełnienia funkcji niezależnie od liczby kadencji. Ponadto nowelizacja przewiduje zmniejszenie liczby świadków pełnienia funkcji sołtysa z pięciu do trzech osób. Przypomnijmy, takie oświadczenia są potrzebne w przypadku, gdy w gminie nie ma odpowiednich dokumentów potwierdzających. To ma spowodować, że liczba osób, które będą mogły się starać o dodatek, wzrośnie.
Wnioski osób, które złożyły już stosowne dokumenty, a które nie zostały jeszcze rozpatrzone, mają być interpretowane na podstawie już nowych przepisów, bez konieczności ponownego składania wniosku. Co ważne, nowelizacja zakłada, że świadczenie pobierane z tytułu pełnienia funkcji sołtysa nie ma powodować obniżenia świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.
Dodatek dla sołtysów zaczął być wypłacany od 1 lipca 2023 roku. Wynosił on wówczas 300 złotych. W marcu 2024 roku kwota świadczenia została podniesiona i obecnie wynosi 336 złotych miesięcznie.
@@@
reklama
Komentarze (0)